Serwisy Medforum

Powikłania po badaniu kapsułką endoskopową u dzieci

Operacja, anestezjolog
Fot. Ojoimages
Operacja, anestezjolog
28-02-2010
(0)

W powszechnej opinii laików badanie kapsułką endoskopową jest całkowicie nieinwazyjne i bezpieczne, ale nie jest to do końca prawda...

Kapsułka endoskopowa jest coraz popularniejszą metodą diagnostyczną przewodu pokarmowego. Jest dostępna także w naszym kraju, a badania z jej wykorzystaniem są przeprowadzane nie tylko u dorosłych, ale także u dzieci. W powszechnej opinii laików jest to badanie całkowicie nieinwazyjne i bezpieczne, ale nie jest to do końca prawdą. Kapsułka do badania przewodu pokarmowego jest dość duża i wiele dzieci nie jest w stanie jej połknąć. W takiej sytuacji jej założenie wymaga pomocy gastroskopu. Ponadto, istnienie u dziecka zmian zapalnych o typie choroby Leśniowskiego-Crohna znacząco zwiększa ryzyko utknięcia kapsułki w jednym ze zwężeń przewodu pokarmowego, co może wymagać nawet pilnej operacji. U chorych z potwierdzoną chorobą Crohna ryzyko utknięcia kapsułki w jelitach jest szacowane na ok. 5%. Ryzyko to jest jeszcze większe u dzieci niedożywionych z chorobą obejmującą jelito cienkie. Należy również podkreślić, że zasadniczą wadą kapsułki jest niemożność pobrania wycinków do badania histopatologicznego. Badanie kapsułkowe daje jedynie obraz, co często jest niewystarczające do postawienia rozpoznania.

(0)

Źródło tekstu:

  • Atay O, Mahajan L, Kay M, Mohr F, Kaplan B, Wyllie R.: Risk of capsule endoscope retention in pediatric patients: a large single-center experience and review of the literature. J Pediatr Gastroenterol Nutr. 2009 Aug;49(2):196-201.

Adres www źródła: